Anbefalte innlegg

Mottar ganske snart vår nye MEB, og i den anledning må det naturligvis lader på plass også.

 

Antar det begynner bli endel medlemmer med erfaring på hva slags hjemmelading man bør gå for, og kan dele rundt dette.
Tilsyneladende er det Easee som er foretrukne valget av strømleverandøren VIBB (det er fler, men av navnene jeg dro kjensel på), for å kunne sette opp smartlading.

Del dette innlegget


Lenke til innlegg
Del på andre sider

Easee er easy, fungerer fint. Sikkert mange andre som fungerer også, men det er velprøvd. Kan integreres med de fleste strømleverandører som tilbyr smart lading.
 

Det du også bør se på er hvor mye strøm du har tilgjengelig på hovedinntak.
 

På eldre boliger kan det være behov for mer strøm inn til huset. Det er også krav om overspenningsvern og egen kurs til laderen.

 

På kursen til laderen vil jeg si at et minimum i 2026 er 32a kurs på 230v-anlegg, evt 16a kurs 3-fas på 400v-anlegg. Da får du ladet med 7 kw/t, som holder helt fint når man lader over natta.

Del dette innlegget


Lenke til innlegg
Del på andre sider

Har montert noen 100 og solgt mange tusen Easee og Zaptec og kan anbefale det fremfor alt annet. 😊 De har gode apper, lastsyring og kan integreres med de fleste smarthus og strømlevernadører. 

Easee charge UP og Zaptec GO2 har også fordelen at de kan kobles 3 fas på IT nett og rotere faser etter hvor du har ledig kapasitet i huset. 

 

Gjør som Andreas sier og legg opp for 32A kurs uavhengig av inntaksstørrelsen. Har du lite inntak så kan du montere en enhet i Han porten på måleren som sørger for at du aldri lader mer enn inntaket tåler 😊

 

 

Del dette innlegget


Lenke til innlegg
Del på andre sider



VACN 2018- Powered by Invision Community

Bli medlem
×

Viktig informasjon

Vi har plassert informasjonskapsler/cookies på din enhet for å kunne vise siden slik vi har utviklet den.
Godtar du ikke dette, må du avslutte bruken og forlate vårt nettsted, ellers vil VACN anta du aksepterer dette.